Discussion about this post

User's avatar
Andrei C.'s avatar

"Turistul vine o dată, face poze (de obicei cu orizontul înclinat)"... Da' de ce, rogu-te, trebuia sa apar si eu in povestea asta?!...

.

Foarte just punctul de vedere. Tocmai instrainarea de propriile valori ii face pr localnici sa devina indiferenti, sa nu se mai implice in conservarea unui obiectiv. Acesta incepe sa se degradeze, isi pierde atractivitatea, astfel ca turistii sunt tot mai putini. Intr-un final, motorul de crestere a comunitatii se opreste, iar comunitatea incepe sa moara.

.

Chiar si cu un orizont drept, asta e o situatie lose-lose.

2 more comments...

No posts

Ready for more?